Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Czego spodziewać się podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty? Jak przygotować się do konsultacji fizjoterapeutycznej? W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania związane z pierwszą wizytą w gabinecie fizjoterapeutycznym.

 

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty — wywiad z pacjentem

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest bardzo ważna, ponieważ podczas niej fizjoterapeuta przeprowadza wnikliwy wywiad i wykonuje badania.  Celem wywiadu jest zebranie możliwie jak największej ilości informacji o dolegliwościach pacjenta. Wywiad z pacjentem to bardzo ważny czas zarówno dla pacjenta, jak i dla fizjoterapeuty, dlatego zależy nam przede wszystkim na komforcie i dobrym samopoczuciu w czasie jego trwania.

Warto więc odpowiednio się przygotować, aby zmniejszyć stres związany z pierwszą wizytą fizjoterapeutyczną.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?

  • Ubierz się swobodnie i wygodnie – możesz wziąć ze sobą wygodny strój sportowy na zmianę oraz komfortową bieliznę.
  • Jeśli wykonywałeś wcześniej badania specjalistyczne tj. RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub posiadasz dokumentację medyczną, zabierz ją ze sobą – może to pomóc w ustaleniu diagnozy oraz przy układaniu indywidualnego planu terapii.
  • Pamiętaj, aby się nie spóźnić, a jeśli to możliwe, przyjdź chwilę wcześniej.
  • Nie stresuj się, wizyta w Centrum Ślęza przebiega zawsze w miłej i spokojnej atmosferze, a nasi fizjoterapeuci zadbają także o poprawę Twojego zdrowia i poprawią jakość Twojego życia!

Przebieg pierwszej wizyty fizjoterapeutycznej w gabinecie Centrum Ślęza

Pierwsza wizyta jest wizytą diagnostyczną. Fizjoterapeuta na początku przeprowadza wnikliwy wywiad, podczas którego zadaje kluczowe pytania, w celu określenia przyczyny dolegliwości pacjenta.

Pamiętaj – ważne są szczere odpowiedzi na zadane pytania.

Następnie fizjoterapeuta przechodzi do badania – ocenia postawę ciała, wykonuje niezbędne testy oraz dokonuje oceny palpacyjnej. Jest to kluczowa część wizyty, ponieważ w czasie jej trwania fizjoterapeuta ocenia zakres ruchomości stawów oraz napięcie struktur mięśniowo-powięziowych. Dzięki czemu jest w stanie wykonać indywidualnie dobraną dla pacjenta terapię. Szczegółowa diagnostyka to klucz do skutecznej terapii!

W zależności od złożoności problemu i czasu trwania badania, fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty może rozpocząć terapię.

Na koniec podsumowuje to, co udało się zdiagnozować i wykonać podczas wizyty, odpowiada na nurtujące pacjenta pytania i służy dobrą radą.

Ćwiczenia w domu i zalecenia po pierwszej wizycie u fizjoterapeuty

Bardzo możliwe, że już po pierwszej wizycie dostaniesz do domu odpowiednie ćwiczenia i zalecenia, do których powinieneś się zastosować, żeby proces terapeutyczny był skuteczny. Jeśli konieczna jest dalsza rehabilitacja, fizjoterapeuta ustala cel oraz plan terapii.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą będzie dla Ciebie przyjemna!

Zapraszamy do Centrum Ślęza, zapisy są możliwe przez aplikację Booksy lub pod numerem telefonu: 71 721 49 85.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź inne nasze wpisy

Profilaktyka i zdrowie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy, czyli inaczej mięśnie Kegla, są ważną grupą mięśni. Odpowiadają one m.in. za utrzymanie moczu oraz prawidłową...